Dobré noviny
Na budove UNLP odhalili pamätnú tabuľu logopédovi Jozefovi Liškovi
TASR
TASR

Na budove UNLP odhalili pamätnú tabuľu logopédovi Jozefovi Liškovi

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR/František Iván

Jozef Liška bol výnimočným typom odborníka pre celoživotné prepájanie činnosti vedeckého pracovníka Slovenskej akadémie vied v oblasti fonetiky a praktickej činnosti logopedického pracovníka.

Košice 1. júna (TASR) - Pamätnú tabuľu doc. PhDr. Jozefovi Liškovi, CSc., ktorý roky pôsobil v odbore lingvistiky a logopédie, odhalili v uplynulých dňoch v rámci Medzinárodnej konferencie logopédov na budove Univerzitnej nemocnice Louisa Pasteura (UNLP) v Košiciach. Na slávnostnom podujatí pri príležitosti 100. výročia jeho narodenia sa zúčastnili i rodinní príslušníci. TASR o tom dnes informovala hovorkyňa UNLP v Košiciach Ivana Stašková.

Medzinárodnú konferenciu logopédov usporiadala Sekcia klinickej logopédie Slovenskej spoločnosti pre otorinolaryngológiu a chirurgiu hlavy a krku pri Slovenskej logopedickej spoločnosti (SLS) spolu s Katedrou špeciálnej pedagogiky a logopédie Univerzity v Hradci Králové, poľskou Univerzitou Zielona Góra, Pedagogickou fakultou Prešovskej univerzity v Prešove, občianskym združením Budú hovoriť lepšie za koordinácie Logopetko, s.r.o., pod záštitou primátora Košíc Richarda Rašiho.

"Konferencia bola výnimočná aj tým, že sa na nej zúčastnila manželka doc. Lišku, tiež logopedička, syn Daniel Liška, ako aj pacient, ktorého mal v terapii sám doc. Liška. Pamätná tabuľa je nainštalovaná na pavilóne V, kde Liška pôsobil, ako poďakovanie klinických logopédov Slovenskej a Českej republiky," priblížila Stašková.

Jozef Liška žil v rokoch 1917-1982. Bol rodákom z obce Trebejov. Mal nezastupiteľný podiel na systéme rozvoja logopedickej starostlivosti na Slovensku od 50. rokov minulého storočia, ako aj na vzniku Českej logopedickej spoločnosti a neskôr aj Slovenskej logopedickej spoločnosti, ktorú založil v roku 1971 a zároveň sa stal jej predsedom.

"Jozef Liška bol výnimočným typom odborníka pre celoživotné prepájanie činnosti vedeckého pracovníka Slovenskej akadémie vied v oblasti fonetiky a praktickej činnosti logopedického pracovníka. Nezanedbateľné sú jeho organizačné schopnosti a trvalá spolupráca s českými odborníkmi v oblasti logopédie, jazykovedy a medicíny, ktorá sa odzrkadľuje vo výnimočne plodnej publikačnej činnosti," uviedla členka realizačného tímu Zuzana Moškurjáková.

Ako dodala, pochopenie významu jeho osobnosti je dôležité pre smerovanie vývoja odboru logopédie na území obidvoch štátov.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?