Dobré noviny
Vy by ste ho dali do kontajnera, Žilinčania vyrábajú z odpadu parádny nábytok
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Vy by ste ho dali do kontajnera, Žilinčania vyrábajú z odpadu parádny nábytok

Tím Pure Junk.
Tím Pure Junk. — Foto: Facebook/Pure Jank

Odpad predstavuje veľkú záťaž pre životné prostredie, preto vždy poteší zistenie, keď sa objaví niekto, kto sa ho snaží pretransformovať na niečo dobré a užitočné. Presne ako Mária Demjanovičová s tímom okolo Pure Junk.

ŽILINA 1. júna - Najprv to bol študentský projekt, krátko na to sa však zmenil na serióznu firmu, o výrobky ktorej majú ľudia záujem. Žilinská firma Pure Junk Desing mení odpadové drevo na nábytok.

Druhá šanca pre odpad

„Víziou firmy PURE JUNK je znižovanie množstva odpadu na Slovensku, prostredníctvom nadviazania spolupráce so zberňami odpadu a stavebnými firmami, ktoré tento odpad produkujú, alebo majú jeho nadmerné množstvo,“ opisuje web firmy. Slovné spojenie Pure Junk tiež nie je náhodné, znamená totiž čistý odpad, čo dokonale vykresľuje výslednú tvorbu.

Foto: Facebook/Pure Junk

Koncept firmy Pure Junk rieši viacero problémov či záležitostí naraz. Odbremeňuje firmy i životné prostredie od odpadov a zároveň dokáže uspokojiť dopyt po atraktívnom a originálnom nábytku, ktorý je priateľský k prírode. Tím okolo Pure Junk zároveň udržiava na Slovensku remeslo a ukazuje, že má zmysel robiť aj takúto prácu.

Foto: Facebook/Pure Junk

„Rozhodli sme sa dať odpadu druhú šancu. Ročne sa len na Slovensku vyprodukuje 1,4 mil. ton odpadu, z toho sa recykluje len 1 percento. Chceme toto číslo zvýšiť a ukázať, že naša myšlienka má zmysel,“ charakterizuje sa firma na Facebooku s tým, že nábytok či doplnky sa vyrábajú hlavne na zákazku.

Remeslo im nesmrdí

Hlavnou úlohou firmy je recyklovať, a to najmä drevený odpad. Neskôr prichádza do úvahy aj spracovanie ďalších materiálov. Recyklácia podľa firmy dáva veciam nový zmysel, základom však je, aby bol výsledný produkt funkčný. Poznávacím znamením je, že produkty nie sú „prečačkané“, charakteristický je pre ne čistý, respektíve jednoduchý dizajn.

Foto: Facebook/Pure Junk

Mária aj s tímom zoskupeným okolo Pure Junk sú svetlým príkladom toho, že mladým remeslo nesmrdí, ochotne si vyhrnú pre dobrú vec rukávy. Pure Junk je totiž ekologický projekt, kde je základom nielen vyhovieť požiadavke klienta o výslednom produkte, ale hlavne zohnať odpad. Toho sa však dá zbaviť aj takýmto kreatívnym spôsobom, respektíve pretvoriť ho na predmety, ktoré budú ľuďom slúžiť ešte dlho.

Foto: Facebook/Pure Junk

Ak pôjde všetko tak, ako má, vo firme budú vyrábať produkty nielen z dreva, ale aj zo skla, kovu a plastov, ktoré sú z hľadiska odpadu zrejme najkontroverznejšou položkou.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY ZO ŽILINSKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?