Dobré noviny
Slovenská študentka vymyslela lampu, ktorá nás zachráni v núdzi. Funguje na olivový olej
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Slovenská študentka vymyslela lampu, ktorá nás zachráni v núdzi. Funguje na olivový olej

Takto vyzerá núdzová lampa študentky z STU.
Takto vyzerá núdzová lampa študentky z STU. — Foto: Reprofoto/Univerzitný technologický inkubátor STU

Študenti Slovenskej technickej univerzity už nie raz ukázali svoj talent. Zaradila sa k nim aj Nina Protušová, ktorá vymyslela koncept núdzovej lampy, ktorá by dokázala nahradiť baterky i sviečky.

BRATISLAVA 29. mája - Pri horení nezapácha, pri masívnom výpade elektrického prúdu nahradí svetlo i teplo a je ekologická. Lampa s názvom O-live je výtvorom študentky z Fakulty architektúry STU v Bratislave Niny Protušovej. V skratke ide o olejovú lampu, ktorá funguje na olivový olej, informoval web Veda na dosah. Zatiaľ však ide len o koncept, na ktorom chce šikovná študentka pracovať po dokončení semestra.

Štyri v jednom

Jej lampa by bola dostupná aj vtedy, keby sa baterky, sviečky či batérie stali nedostatkovým tovarom. Bude alternatívou, ktorá bude funkčná i ekologická, keďže jej výpary nie sú škodlivé, a zároveň bude mať viacero využití. „Išlo mi o vytvorenie kompaktného produktu, ktorý by uľahčil danú situáciu. Jeho súčasťou je nástavec, ktorým môžeme vytvoriť horák slúžiaci na zohriatie jedla, a nabíjačka využívajúca premenu tepla plameňa na energiu, dostačujúcu na nabitie mobilného telefónu,“ vysvetlila Nina ďalšie funkcie okrem zabezpečenia svetla.

Cieľom šikovnej študentky bolo vytvoriť niečo, čo dokáže riešiť najviac možných problémov na čo najmenšom priestore. Okrem toho, olivový olej má aj výborné vlastnosti, ako palivo je pri spaľovaní menej škodlivý ako napríklad petrolej, pričom jeden liter oleja postačí na 150 hodín horenia. „Taktiež bude dostupný aj v situáciách, keď ľudí prepadne panika – ako prvým nedostatkovým tovarom budú totiž batérie a sviečky,“ cituje ďalej študentku web Veda na dosah. Lampa dokáže nahradiť svetlo, ohriať jedlo, nabiť telefón, ale aj pripraviť jedlo z polotovarov.

„Bolo to školské zadanie, keďže študujem dizajn na STU, a každý semester pracujeme na produkte na určitú tému. Teraz bol témou dizajn pre výpadok prúdu. Rozhodla som sa vytvoriť kompaktný produkt, ktorý by v sebe zahŕňal všetky hlavné funkcie, ktoré by človek využil počas výpadku prúdu -  svetlo, ohrev jedla, nabitie telefónu,“ vysvetlila Nina pre Dobré noviny s tým, že ju zaujali práve vlastnosti olivového oleja.

Lampa poskytne svetlo i ohrev a poslúži aj ako nabíjačka.
Lampa poskytne svetlo i ohrev a poslúži aj ako nabíjačka. Foto: Reprofoto/Univerzitný technologický inkubátor STU

„Ide o kompaktný produkt, ktorý by mohol výrazne pomôcť v krízovej situácii. Najdôležitejší je dizajn – lampa je ľahko prenosná a jednoducho sa používa,“ priblížila svoj projekt Nina, ktorá na produkte pracovala tri mesiace a mieni sa mu venovať aj naďalej.

V budúcnosti by lampa našla využitie hlavne v mestských domácnostiach pri masívnom výpadku prúdu, ale praktická by mohla byť aj pri turistike, stanovačkách či výletoch do prírody. Koncept produktu bol predstavený na podujatí TECH INNO DAY, ktoré chce zvyšovať povedomie o projektoch šikovných študentov, ktoré majú potenciál.

Už ste čítali?