Dobré noviny
Po prešovských gymnazistoch pomenovali asteroidy! Nevídanú poctu si získali týmto skutkom
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Po prešovských gymnazistoch pomenovali asteroidy! Nevídanú poctu si získali týmto skutkom

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Mladí gymnazisti z Prešova ukázali vo svete, akých máme na Slovensku šikovných študentov. Ohúrili na prestížnej súťaži a dočkali sa nečakanej pocty. Ich projekt stojí za pozornosť!

PREŠOV/LOS ANGELES 29. mája - Mladí gymnazisti Miriam Feretová a Samuel Smoter študujú na gymnáziu sv. Mikuláša v Prešove. Vďaka svojej šikovnosti sa však dostali až na uznávanú vedeckú súťaž Intel International Science and Engineering Fair (Intel ISEF) do zámoria, odkiaľ neodišli naprázdno. V kalifornskom Los Angeles zožali so svojím projektom ohromný úspech a odniesli si odtiaľ striebornú medailu, aj niečo naviac.

Vo vesmíre budú mať menovcov

Mladí Slováci na najväčšej vedeckej súťaži pre stredoškolákov doslova hviezdili. Predstavili svoj projekt o potenciálnom využití prírodných éterických olejov v prevencii pred kliešťami rodu Dermacentor a Haemaphysalis. Okrem druhého miesta v súťaži v kategórii Animal Sciences (Veda o živočíchoch) získali aj špeciálnu cenu Čínskej akadémie vedy a techniky, informovalo gymnázium o ich úspechu na svojej webovej stránke. Sú pritom prvými stredoeurópanmi, ktorým sa toto ocenenie podarilo získať. Nemalá finančná odmena a postup na vedeckú súťaž do Číny sú však len zlomkom ich úspechu. Ani vo sne by mladým Prešovčanom nenapadlo, že po každom z nich dokonca pomenujú asteroid. Aj to však bolo súčasťou odmeny za víťazstvo.

V Kalifornii predstavili svoje projekty najšikovnejší mladí vedci z celého sveta.
V Kalifornii predstavili svoje projekty najšikovnejší mladí vedci z celého sveta. Foto: Facebook/SocietyForScience&ThePublic

Ohromný úspech pre Európu

Súťaže sa zúčastnilo 1800 súťažiacich, takže konkurencia bola obrovská. Miriam so Samuelom boli vo svojej kategórii ako jediní z Európy, o to väčší je teda ich úspech, ktorý nereprezentuje iba Slovensko. Ich projekt pritom naozaj stojí za pozornosť. K syntetickým repelentom proti hmyzu, ktoré sa používajú bežne, totiž našli šikovnú prírodnú alternatívu v éterických olejoch. Tie sú omnoho účinnejšie a navyše neškodia ani zdraviu, ani životnému prostrediu, čo by malo význam využívať aj v praxi. Gymnazisti za svoj úspech pritom vďačia najmä svojej učiteľke biológie a geografie, Miriam Feretovej, ktorá ich k takýmto vedeckým súťažiam vedie.

Už ste čítali?