Volejbalisti SR zdolali po obrate Grékov 3:2 a sú v hre postup na MS

Na snímke slovenskí volejbalisti, archívna snímka.
Na snímke slovenskí volejbalisti, archívna snímka. — Foto: TASR/Pavel Neubauer

Zverenci trénera Miroslava Palguta majú na konte tri výhry a jednu prehru, keď predtým nestačili na Rakúsko 1:3 a zdolali Luxembursko a Moldavsko 3:0.

De Koog Aan De Zaan 28. mája (TASR) - Slovenskí volejbaloví reprezentanti zvíťazili vo svojom štvrtom vystúpení na kvalifikačnom turnaji o postup na majstrovstvá sveta 2018 nad Gréckom 3:2. Na konte majú tri výhry a jednu prehru, keď predtým nestačili na Rakúsko 1:3 a zdolali Luxembursko a Moldavsko 3:0.

Zverenci trénera Miroslava Palguta otočili z 0:2 na sety, v záverečnom tajbreku vyhrali 15:12. Stále tak živia šancu na postup. Na záver turnaja sa stretnú v nedeľu s domácim Holandskom (17.00). Na MS 2018 postúpi víťaz skupiny, tím na druhom mieste pôjde do baráže.

V prípade víťazstva 3:0 sa Slováci stanú víťazmi skupiny a postúpia priamo na MS do Talianska a Bulharska. V prípade víťazstva Slovákov 3:1 by o víťazovi skupiny medzi Holandskom a Slovenskom rozhodoval pomer lôpt (Holandsko má výrazne lepšie). Ak slovenskí volejbalisti vyhrajú 3:2, skončia na druhom mieste a v júli budú o MS bojovať v baráži. Prehra bude pravdepodobne znamenať koniec nádejí.

Kvalifikácia MS v Holandsku (Koog Aan De Zaan)

Slovensko - Grécko 3:2 (-22, -20, 21, 19, 12)

Zápas trval: 135 minút. Rozhodovali: Jankovič (Srb.) a Kozlovskij (Ukr.), 100 divákov.

SR: Paták 19, Prešinský 2, Bencz 9, Chrtiansky 14, Kohút 8, Zaťko 2, liberá Kubš a Ogurčák (Kriško 2, Palgut 2, Mlynarčík 16, Lux 0). Tréner: M. Palgut.

Grécko: Protopsaltis 7, Pantaleon 6, Djurič 34, Fragkos 13, Andreadis 6, Stivachtis 0, liberá Stefanou a Gkaras (Kokkinakis 0, Sotirou 0, Terzis 0, Koumentakis 1, Zoupani 0, Takouridis 0). Tréner: K. Arseniadis.

Rakúsko - Holandsko 2:3 (-22, 22, 23, -22, -8)

Luxembursko - Moldavsko 2:3 (-23, 22, -16, 22, -12)

V úvode viedli Slováci 6:4, ale náskok dlho neudržali a Gréci otočili na 9:7 vo svoj prospech. Po výbornej práci Zaťka na bloku a následne na nahrávke Slováci vyrovnali na 11:11. Potom si však grécki volejbalisti vypracovali opäť náskok a po úspešnom bloku vyhrávali 17:14. Do koncovky išli Gréci s vedením 20:17. Slováci po ese Chrtianskeho znížili na 19:21, ale na zvrat to nestačilo a prvý set prehrali 22:25.

V druhom viedli 4:2, ale Gréci pri servise svojej najväčšej hviezdy Djuriča otočili na 6:4. Slovákom sa nedarilo a náskok súpera narástol na štyri body - 6:10. Po bloku Kohúta a útoku Bencza znížili na 11:12. Potom však Gréci dvakrát za sebou zablokovali ich útok a viedli 16:12. Náskok súpera už Slováci nedohnali a druhý set prehrali 20:25.

V treťom dejstve viedli Gréci 10:7, ale slovenskí volejbalisti po útoku Patáka a bloku Ondroviča otočili na 14:13. V závere sa po ese Kohúta dostali do dvojbodového vedenia - 20:18. Tretí set ukončil esom Ondrovič, Slováci ho vyhrali 25:21 a znížili na 1:2.

Záver setu slovenských volejbalistov nakopol a po Patákovom útoku viedli v úvode štvrtého 8:4. Gréci znížili na 7:8 a pokračoval tuhý boj bod po bode. Po výbornom servise Kohúta a bloku Patáka mali slovenskí volejbalisti znovu trojbodové vedenie - 14:11. Ešte bližšie k setu sa Slováci priblížili po dvoch Chrtianskeho útokoch, keď vyhrávali 19:14. Záver setu zvládli, vyhrali ho 25:19 a dostali duel do tajbrejku.

Rozhodujúci set začali lepšie Gréci, keď viedli 3:0, ale Slováci bleskovo odpovedali a vyrovnali na 3:3. Strany sa točili za stavu 8:7 pre Grékov. Za stavu 9:9 prišiel na podanie Kriško, narobil problémy a Kohút so Zaťkom blokom dostali Slovákov prvýkrát v tajbrejku do vedenia (10:9). V záverečnej dráme zatlačil podaním Zaťko, Gréci sa "vyhodili" do autu a Slováci mali mečbal - 14:12. Ten aj využili a doviedli duel do víťazného konca.

Hlas po zápase:

Miroslav Palgut, tréner SR: "Musím pochváliť chlapcov, že sme zápas otočili z 0:2 a napokon sme vyhrali. V prvom sete sme výborne prihrávali, ale súper nás dobre bránil v poli a veľa lôpt chytili Gréci aj so šťastím. Je to škoda, lebo ako som hovoril, náš príjem bol veľmi dobrý. Víťazstvo znamená, že sme stále v hre o postup na majstrovstvá sveta, z čoho máme radosť. Vieme, že to bude ťažké, pretože na prvé miesto potrebujeme so silným Holandskom vyhrať u nich doma 3:0, ale ideme sa o to pobiť. Akékoľvek víťazstvo znamená druhé miesto a postup aspoň do baráže."

Peter Ondrovič, blokár SR: "V zápase sa ukázala naša bojovnosť. Nevzdali sme sa ani za stavu 0:2, otočili sme na 3:2, čím sme sa udržali v hre o postup na majstrovstvá sveta. Chalanom sa chcem za obrat poďakovať, na ihrisku sme dreli a zaslúžene sme vyhrali. Do zápasu som naskočil v druhom sete, ďakujem trénerovi za dôveru. Záverečný zápas proti domácemu Holandsku bude náročný, ale keď budeme bojovať ako v sobotu, tak ich môžeme zdolať 3:0 a vybojovať si postup na majstrovstvá sveta."