Dobré noviny
Podarilo sa rozlúsknuť, či sú pre deti lepšie moderné, alebo ľudové rozprávky
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Podarilo sa rozlúsknuť, či sú pre deti lepšie moderné, alebo ľudové rozprávky

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pixabay

Kedysi boli pre rodičov a ich deti ľudové rozprávky číslom jeden. Postupne ich začali nahrádzať moderné spracovania rozprávkových príbehov a rôzne zábavné detské programy. Čo je však pred detskú dušičku naozaj to najlepšie?

BRATISLAVA 26. mája - Možno aj vy ste v detstve milovali klasické ľudové rozprávky plné napätia, občas i krutosti, ale s dobrým a spravodlivým koncom. Niektoré moderné mamičky ich však odsudzujú. Vraj sú plné násilia a pre deti absolútne nevhodné. Svojim ratolestiam radšej púšťajú moderné rozprávky alebo detské programy, no podľa psychiatra Bruna Bettelheima, ktorý vydal múdru knihu Za tajemstvím pohádek, robia takéto mamičky chybu. To, čo najlepšie uľaví detskej duši, sú totiž ľudové rozprávky, a to aj také, v ktorých nie je núdza o kruté scény.

Dieťa dostane nádej

Je totiž veľký rozdiel, keď rozprávku vnímajú detské ušká a očká a keď si ju prečítajú dospelí len tak pre seba. Deti si totiž neuvedomujú občasnú krutosť v jednotlivých príbehoch tak ako dospelí, ktorí sa v poslednom čase začali nad nimi zamýšľať oveľa viac, ako by bolo vhodné. Ako sa totiž uvádza v opise knihy, prostredníctvom rozprávok sa dieťa učí zvládať ťažkosti svojho života a postupne v ňom nachádzať zmysel. Negatívna postava, ktorá nakoniec dostane trest, predstavuje pre dieťa zlé impulzy, s ktorými sa ale naučí zaobchádzať. Je teda absolútne v poriadku, ak sú rozprávky kruté, pretože nakoniec aj tak skončia dobre, čo dáva dieťaťu nádej. Okrem toho je samotný príbeh preň veľmi poučný.

Obálka Bettelheinovej knihy.
Obálka Bettelheimovej knihy. Foto: portal.cz

Boj proti krutosti je nevyhnutný

Ako uviedol Denník N, podľa Bettelheima sú práve ľudové rozprávky tým, čo pomáha deťom nájsť útechu, ak má úzkosť, vnútorný konflikt, cíti sa samo a opustené. Takéto rozprávky sa totiž nesnažia dieťa primárne baviť, ich zmysel je oveľa hlbší a pre detskú dušu najprijateľnejší, aj keď si rodičia myslia opak. Nie je však dobré dieťa chrániť pred zlom či utrpením a tváriť sa, že neexistuje či predkladať mu obraz len dobrého sveta. „Boj proti krutým životným ťažkostiam je nevyhnutný a patrí neodmysliteľne k ľudskej situácii; keď sa však človek boju nevyhýba a tvrdošijne čelí nečakaným a často nespravodlivým útrapám, premôže všetky prekážky a nakoniec vyjde ako víťaz,“ znie dôležitý argument.

Deťom tak pokojne môžete prečítať rozprávku O Jankovi a Marienke, jednu z tých, ktoré mnohí rodičia odsudzujú, vidia v nej nezodpovednosť detí, ktoré sa túlajú po lese a vtrhnú do cudzieho domu, ba dokonca náznaky kanibalizmu, keď ich zlá ježibaba plánuje zjesť. No práve O Jankovi a Marienke je jednou z prvých kníh, ktoré Bettelheim odporúča už pre štvorročné deti. Podľa neho sa totiž aj tá najdesivejšia povaha rozplynie a ostanú upokojujúce črty, čo pomôže prekonať dieťaťu úzkosť.

Už ste čítali?