Dobré noviny
Prečo sa nám zdá, že počujeme zvoniť mobil, aj keď nám nikto nevolá?
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Prečo sa nám zdá, že počujeme zvoniť mobil, aj keď nám nikto nevolá?

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: Pixabay

Ľuďom sa niekedy zdá, že počujú zvoniť svoj mobilný telefón alebo cítia, ako vibruje, hoci v skutočnosti to tak nie je. Vedci sa snažili vysvetliť dôvod týchto pocitov.

Ak sa vám už niekedy stalo, že ste mali pocit, že vám vibruje alebo zvoní mobil, no nebolo to tak, čítajte ďalej. Vedci vysvetlili, o čo ide. Klinický psychológ z Beverly Hills, David Laramie, ešte v roku 2007 pomenoval tento pocit a dal mu názov "ringxiety", čo súdiac podľa názvu odvodil podľa toho, že ide o akúsi úzkosť z toho, že mobil vydáva zvuk, hoci opak je pravdou. Tento pocit však nevznikol spolu s príchodom mobilov, existoval už dávno predtým, ibaže sa viazal na niečo iné.

Objavili to už dávno

Niečo podobné sa objavilo už v komiksovom stripe Dilbert od Scotta Adamsa v roku 1996, kde bol spomenutý "syndróm fantómového pagera", teda komunikačného zariadenia. Už tu vidíme prvú podobnosť a neskôr boli v rôznych štúdiách skúmané "fantómové vibrácie". Podľa doktora Micheala Rothberga však nejde o syndróm, ale skôr o dotykové či sluchové halucinácie, pri ktorých sa nášmu mozgu zdá, že prijíma nejaké vnemy, ktoré však nie sú skutočné.

Aj mozog sa môže mýliť

Netreba sa však znepokojovať, napriek tomu, že to pôvodne označovali za syndróm, nejde zväčša o nič vážne. Možnou príčinou je to, že očakávame telefonát, ale naša mozgová kôra chybne interpretuje iný vnem, napríklad pohyb svalu alebo tlak oblečenia či hudbu, ako vibrovanie alebo vyzváňanie telefónu.

Zaujalo to aj vedcov

Celá táto zvláštnosť však zaujala výskumníkov, a tak ešte v roku 2012 urobili výskum, do ktorého zapojili 290 študentov z Indiany. Podľa toho sa zistilo, že 89% z nich zažívalo určitý stupeň nevysvetliteľných telefónnych vibrácií asi raz za dva týždne. Ich štúdia tiež popísala, že sa podobný výsledok ukázala aj u nemocničného personálu, z ktorých 68% zo 176 pracovníkov malo s fiktívnymi vibráciami skúsenosti. Nestretáva sa s tým teda každý, ale nie je to ani nič nezvyčajné.

Môže za to chyba

Iná štúdia ukázala, že sa vyskytujú aj sluchové halucinácie, keď 320 dospelých účastníkov výskumu malo pocit, že počuli zvoniť svoj telefón. Jej autor, spomínaný David Laramie, však nesúhlasí s označovaním tejto kuriozity za halucinácie. Keď považujete iný vnem za vibrovanie alebo zvonenie, hoci si to možno ani neuvedomujete "nesprávne niečo interpretujete, ale je tam ten vonkajší podnet," hovorí Laramie.

Ktorí ľudia sa s tým stretávajú najčastejšie?

Nedávna štúdia na univerzite v Michigane zistila, že tieto pocity sú spojené s neistotou ľudí a u tých, ktorí prežívajú neistotu v osobných vzťahoch, je vyššia pravdepodobnosť výskytu častých fantómových vibrácií. Je to však logické, že keď máte napríklad partnerský problém, očakávame, že sa vám partner či partnerka ozve a tak častejšie pozeráte na mobil a pri každom zvuku máte pocit, že zvoní alebo upozorňuje na prijatú správu. Podľa niektorých odborníkov zase môže byť prejavom osamelosti človeka, alebo závislosti na mobilnom telefóne, kedy človek využíva každý podnet na to, aby sa na mobil pre istotu pozrel, až sa mu zdá, že má pocit, že napríklad vibroval.

Alternatíva

Laramie tento jav prirovnáva k pareidolii, ktorá sa zase prejavuje vo vizuálnych obrazoch. Tento fenomén súvisí s tým, keď v niečom neznámom, náhodnom či nejasnom, vidíme známe vzory a konkrétne tvary. Ako napríklad keď sa zahľadíte na oblohu a v oblakoch vidíte nejakú tvár, auto alebo iné tvary. Dôvody teda nie sú úplne zrejmé, niekedy môže ísť o náhodu, o zle interpretovaný podnet, ale niekto možno potrebuje vyriešiť nejaké problémy vo vzťahu, potrebuje sa uistiť v niečom o druhej osobe alebo iba jednoducho potrebuje "digitálnu detoxikáciu."

Už ste čítali?