Dobré noviny
V Európe existuje štát, o ktorom ste nikdy nepočuli a vznikol omylom
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

V Európe existuje štát, o ktorom ste nikdy nepočuli a vznikol omylom

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: wikimedia

Myslíte si, že poznáte  mapu Európy ako vlastnú dlaň? O tomto štáte ste ešte určite nepočuli ani vy!

RÍM 26. mája - Na to, aby mohol byť štát štátom, musí spĺňať určité kritériá. Niektoré štátiky sa zase celé roky usilujú o to, aby ich ostatní uznali, no chýba im na to dostatočná politická sila. Po celom svete je roztrúsených viacero štátov, o ktorých ani nikto nevie. Jeden taký dokonca máme aj v Európe, s najväčšou pravdepodobnosťou ste však o ňom ešte nikdy nepočuli.

O Vatikáne sa hovorí ako o štáte v štáte, o ňom však teraz reč nebude. Taliani totiž majú ešte iný štát, ktorý púta pozornosť, hoci sa o ňom takmer nevie. 

Vznikol vďaka omylu

Počuli ste už o meste menom Seborga? Nachádza sa v severozápadnom Taliansku v pobrežnom regióne Ligúria. V 60. rokoch minulého storočia o ňom však zanietený archivár Giorgio Carbone zistil zaujímavú vec. Hoci vyzerá podobne, ako ďalšie talianske mestečká, v jednom sa od nich poriadne líši. Jeho obyvatelia si totiž myslia, že je miniatúrnym samostatným štátom a hoci to ostatní nechcú uznať, niečo na tom naozaj je. Hoci za to môže obyčajná administratívna chyba.

Ako informoval portál iDnes.cz, ešte v roku 1079 Rímska ríša vymenovala mesto Seborga za nezávislé kniežatstvo, čo bolo v tej dobe pomerne bežnou záležitosťou. Približne po 600 rokoch nezávislosti prešlo kniežatstvo do rúk savojskej dynastie, a práve vtedy nastala tá osudová chyba. Túto transakciu nikto nezapísal do pozemkovej knihy, na čo sa za celé roky neprišlo. Seborga tak ani neskôr nepodliehala administratívnym zmenám a oficiálne sa nestala ani súčasťou zjednoteného Talianska, či už šlo o kráľovstvo alebo neskôr o republiku.

Hoci Taliansko nezávislosť Seborgy ako štátu nikdy neuznalo, medzi miestnymi obyvateľmi stále panuje názor, že žijú v onom samostatnom kniežatstve z 11. storočia. Šanca, že by na to však pristúpili aj ostatné štáty Európy, je ešte mizivejšia. Napriek tomu občania na svojej samostatnosti trvajú a Carbone, ktorý s informáciou prišiel, bol pred 12 rokmi vymenovaný za doživotné knieža.

Ďalšie štáty, o ktorých skoro nik nevie

Seborga nie je jediným štátom na svete, o ktorom sa veľmi nehovorí ani nevie.
Seborga nie je jediným štátom na svete, o ktorom sa veľmi nehovorí ani nevie. Foto: Pixabay

Seborga však nie je jediným "štátom", ktorý ostatné krajiny neuznávajú ako štát. O svoju nezávislosť sa už roky snaží aj Somálijsko, známe aj ako Somaliland. Väčšina ľudí si ho mýli so Somálskom, s tým však má spoločného oveľa menej, než by ste si podľa názvu mohli myslieť. A hoci sa samotné Somálijsko považuje za nezávislý štát s vlastným prezidentom i parlamentom, a dokonca ho obýva až 3,5 milióna ľudí, oficiálne je súčasťou Somálska.

Podobným prípadom je aj Podnestersko. Považuje sa za samostatný štát, medzinárodne však uznaný nie je a z pohľadu Moldavska ide o región tejto krajiny. Vznikol krátko po páde Sovietskeho zväzu, kedy sa v čerstvo slobodnom Moldavsku vzbúrila ruská menšina a vyhlásila si vlastnú Podnesterskú moldavskú republiku.

Ani Austrália však nie je ukrátená o nejaký štát - neštát. Vo vnútrozemí leží územie Murrawarri, ktoré je osídlené pôvodnými obyvateľmi Austrálie. Domorodci tvrdia, že tam boli dávno pred Európanmi a nevidia dôvod, prečo by nemali byť samostatným štátom. Oficiálne sa na to chceli pred rokmi opýtať aj kráľovnej Alžbety II., tá im však neodpovedala, a tak si v roku 2013 vyhlásili nezávislosť, uvádza iDnes.cz. Nijako zvlášť sa to však neprejavuje a možno aj preto to neznepokojuje ani austrálsku vládu.

V oblasti súostrovia Tonga uprostred oceánu sa zase v roku 1971 na jendom z opustených atolov usadila skupina hippies. Vystavala si tam umelý ostrov, osadila vlajku a vyhlásila nezávislú republiku Minerva, ktorá mala dokonca aj svoju menu, minervský dolár. Tonžskému kráľovi to však, logicky, nebolo po vôli. Vládni úradníci a vojaci tak jedného dňa napochodovali na ostrov, vymenili vlajku za vlajku Tongského kráľovstva, zahrali hymnu a odišli. Väčšina hippies tam už vtedy nebolo a všetko to prebehlo pokojnou mierovou cestou a vôbec nikto nenamietal.

Už ste čítali?