NHL: Ottawa zdolala Pittsburgh a vynútila si siedmy zápas

Na snímke brankár Ottawa Senators Craig Anderson.
Na snímke brankár Ottawa Senators Craig Anderson. — Foto: TASR AP

O triumfe "senátorov" rozhodol v 42. minúte Mike Hoffman.

Ottawa 24. mája (TASR) - Hokejisti Ottawy Senators sa otriasli z prehry 0:7 a triumfovali v šiestom stretnutí finále play off Východnej konferencie NHL na domácom ľade nad Pittsburghom Penguins 2:1, čím vyrovnali stav série na 3:3. Pittsburgh prestrieľal kanadského súpera v pomere 46:30, ale doplatil na slabú efektivitu.

V bránke Sens žiaril Craig Anderson, ktorý chytil 45 striel, z toho polovicu 22 v druhej tretine. O triumfe "senátorov" rozhodol v 42. minúte Mike Hoffman. Rozhodujúci siedmy zápas je na programe v noci na piatok o 02.00 h SELČ. Do finále bojov o Stanleyho pohár sa už prebojoval víťaz Západnej konferencie, ktorým sa stal Nashville Predators.

Po bezgólovej prvej tretine sa ako prví dočkali gólu hostia. Zásah Trevora Daleyho ešte rozhodcovia po námietke ottawského trénera a preskúmaní videa neuznali, pretože útočiaci hráč bránil v hre brankárovi Andersonovi, ale o necelé dve minúty sa už skóre zmenilo. Svoj fyzický fond a šikovnosť v súboji so Zackom Smithom využil ruský útočník Jevgenij Malkin a v 25. minúte dostal po parádnej akcii svoj tím do vedenia. Bol to jeho 153. bod v 142. zápase play off. Spomedzi aktívnych hráčov nazbieral viac bodov len Jaromír Jágr (201) a Sidney Crosby (156). Ottawa ešte v druhej tretine vyrovnala, keď v presilovke o dvoch hráčov strelou bez prípravy prekonal Matta Murrayho Bobby Ryan. Senators predtým nevyužili 29 presiloviek za sebou počas posledných desiatich duelov v play off.

O víťazstve Ottawy rozhodol perfektnou strelou do “vinkla” Hoffman, ktorý v základnej časti dal osem víťazných gólov (najviac z tímu), ale v play off sa mu to podarilo prvýkrát. Ottawa je jeden zápas od postupu do prvého finále po desiatich rokoch. "Sme veľmi radi, že sme si predĺžili sezónu. Budeme spolu minimálne ďalšie dva dni, čo je skvelé. Sme fantastická partia," povedal zámorským médiám strelec vyrovnávajúceho gólu Ryan. Tridsaťročný útočník dal svoj šiesty gól v play off a zaznamenal 15. bod, na konte má o jeden menej ako najproduktívnejší hráč tímu, švédsky obranca a kapitán tímu Erik Karlsson. Ten nedohral piaty zápas, ale teraz sa do zostavy vrátil.

Brankár Anderson v zápasoch číslo 4 a 5 dostal sedem gólov, ale v tomto stretnutí si všetko vynahradil. Strelcov Penguins privádzal do zúfalstva. "Nedá sa zmeniť to, čo sa stalo v minulosti. Preto som sa tým nezaoberal a sústredil som sa len na nasledujúci zápas," povedal podľa espn.com skúsený 35-ročný Američan. Tréner Pittsburghu bol s hrou svojho tímu spokojný. "Odohrali sme veľmi dobrý zápas. Dominovali sme v útočnom pásme, mali sme veľa šancí, ale nedali sme góly. Keď budeme hrať takto aj v siedmom zápase, tak dosiahneme, čo chceme," uviedol kouč "tučniakov." Ottawa sa po debakli v piatom zápase spamätala. "V tom zápase sme boli úplne mimo. Potrestali každú našu chybu. V pondelok sme však mali míting a povedali sme si, že nechceme sezónu skončiť a navyše pred našim skvelým publikom. Išli sme do zápasu odhodlane," dodal na záver Mike Hoffman.

play off NHL /na štyri víťazstvá/

šiesty zápas finále Východnej konferencie

Ottawa Senators - Pittsburgh Penguins 2:1 (0:0, 1:1, 1:0)

Góly: 34. Ryan (Turris, Karlsson), 42. Hoffman (Claesson, MacArthur) - 25. Malkin (Cole, Wilson). Brankári: Anderson - Murray, strely na bránku: 30:46, 18.111 divákov.