Dobré noviny
Šimonovu kamarátku v cudzine takmer zneužili, ihneď zasiahol. Takto by sa mal zachovať každý
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Šimonovu kamarátku v cudzine takmer zneužili, ihneď zasiahol. Takto by sa mal zachovať každý

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: Pexels

Sexuálne násilie sa môže týkať kohokoľvek z nás a zraniteľné sú i ženy, ktoré sa vyberú do zahraničia. To je prípad aj istej Slovenky, ktorá však má šťastie na úžasného kamaráta, ktorý sa vtedy nachádzal o stovky kilometrov ďalej.

BRATISLAVA 24. mája - Obeťou sexuálneho násilia sa môže stať prakticky ktokoľvek. Aktuálne v tomto smere šíri preto osvetu kampaň Pretože hovorím nie.

V rámci kampane sme vám už aj v Dobrých novinách sprostredkovali fakty, ktoré sa týkajú sexuálneho násilia a poradili, na čo si dať pozor. Kampaň však má aj dôležitý odkaz pre mužov. Práve oni môžu ísť svojím správaním a postojom k ženám príkladom aj ostatným pánom a ako svedkovia nepríjemnej či dokonca nebezpečnej situácie môžu zasiahnuť.

Šimon sa zachoval správne, toto radí všetkým

Jedným z takýchto mužov je aj Slovák Šimon, ktorého kamarátka zažila hrozbu sexuálneho násilia na vlastnej koži. To, ako sa Šimon zachoval, je skutočne inšpirujúce. Dobrým novinám poskytol krátky rozhovor, aby priblížil situáciu, do ktorej sa dostala jeho kamarátka.

Aktuálne prebieha kampaň proti sexuálnemu násiliu Pretože hovorím nie. Vy sám viete o situácii, kde sa obeťou takého násilia stala vaša kamarátka. Môžete nám to objasniť trochu bližšie? Čo sa vtedy stalo?

Minulý mesiac mi napísala blízka kamarátka, že odchádza do Nemecka aj s jej kamarátkou, o ktorej som nič nevedel. Vraj za prácou, konkrétne robiť čašníčku - to jej bolo povedané. Prostredníctvom Facebooku som sa s ňou rozlúčil, keďže bývame obaja v inom meste a nemohol som ju v ten deň ešte ísť pozrieť. Posielala mi fotky z cesty a videá. Takto to pokračovalo až do večera. Posledná fotka bola z reštaurácie, sedeli na víne. Na druhý deň ráno sa to všetko zvrtlo. Napísala mi niekoľko správ za sebou, že je v núdzi, že ju kamarátka oklamala a chce z nej spraviť prostitútku. Najskôr som nechcel veriť, kým mi to úplne neobjasnila. Nevedel som, čo v tej situácii robiť. Tých pár minút, kým mala zapnutý internet v mobile, mi zdieľala polohu, našťastie som si zapísal adresu.

Aké boli vtedy vaše prvé pocity? Čo ste urobili ako prvé?

Zavolal som na slovenskú ambasádu v Berlíne kde ma prepojili priamo na konzula. Bol veľmi ochotný a chcel mi pomôcť, ako sa len dalo. Povedal mi, nech mu prepošlem na mail adresu, kde sa nachádza a nejaké osobné údaje. To už bol večer, po ôsmej hodine. Neodpovedal mi na maily. Nedalo mi to a začal som hľadať podľa adresy, ktorú som si zapísal, všetky možné priváty (bordely) ktoré by sa mohli nachádzať na tom mieste. Podarilo sa mi nájsť hneď niekoľko privátov v okolí a otvoril som si ich stránky. Hneď na prvej stránke bola v ponuke už moja kamarátka, pod iným menom, iba jej fotka a údaje, čo vlastne praktizuje a stupňovalo sa to až po BDSM. To bola posledná kvapka pre mňa a okamžite som kontaktoval slovenskú políciu.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Travis Air Force Base

Potom prišla aj NAKA (Národná kriminálna agentúra – pozn. red.) Medzitým som napísal status na Facebook, či nevie niekto pomôcť priamo v Nemecku. Neposlali ma kade ľahšie, ozvalo sa mi veľa ľudí ochotných pomôcť. Nakoniec som to nechal tak, pretože som sa skontaktoval s mamou kamarátky, ktorá poriadne ani nechápala, čo sa deje, bola v šoku. Dozvedel som sa, že kamarátka stihla utiecť na políciu a tá ju podla slov jej mamy poslala na vlak domov, čo ma nesmierne potešilo, no musel som ostať na stanici a vypovedať. NAKA ma zobrala na oddelenie a do rána vypočúvala, Doobedu mi písala kamarátka, že už je doma. Nechcela sa o tom baviť a vynadala mi, že som sa do toho staral, keď ona bola v poriadku, lebo sa jej podarilo utiecť… Ale o tom som vôbec nevedel. Robil som všetko preto, aby som jej pomohol.

Ako je na tom vaša kamarátka teraz?

Nie je jediná osoba na tomto svete, ktorej sa to mohlo stať. Preto by som rád varoval všetkých. Nechce sa o tom rozprávať, dala mi za vinu veľa vecí ohľadom polície, to že ju vypočúvali, to že ju podla jej slov odpočúvali, čomu veľmi nechcem veriť. Ale podla mňa reagovala takto len preto, že bola v šoku. Dlho sme sa nerozprávali a stále nepochopila alebo teda nechce pochopiť, že som konal len kvôli tomu, že ma o tú pomoc prosila. Našťastie, jej mama toto pochopila a ubezpečila ma, že som spravil dobrú vec. No tak ma „zdeptala“ svojou reakciou na moju pomoc, až som si skoro myslel, že som vážne spravil chybu.

Ako dlho vám trvalo vypátrať vašu kamarátku a čo radíte aj ostatným ľuďom, ktorých blízki sa môžu dostať do podobnej situácie?

Netrvalo to dlho, keďže mi zdieľala jej polohu. Šťastie, že jej nezobrali aj telefón. Všetkým ostatným ľuďom radím overiť si všetko o tom, kam ich blízky ide a s kým. Ako rodič by som nikdy nepustil svoje dieťa do cudziny, pokiaľ by som si neoveril, kam presne ide a čo ide robiť. Kontaktoval by som priamo firmu a hlavne použil internet, ktorý máme k dispozícii skoro všade. Aby som si o tom mieste zistil viac.

Oficiálnym mediálnym partnerom kampane „Pretože hovorím nie” sú aj Dobré noviny.
Oficiálnym mediálnym partnerom kampane „Pretože hovorím nie” sú aj Dobré noviny. Foto: adn

Čo by ste celkovo poradili ľuďom, ktorých známi sa stanú obeťami sexuálneho násilia. Karhanie a moralizovanie nepomôže, ako by sa k nim mali správať?

Môj názor je, že by sa o tom daný človek mal rozprávať s ľudmi, ktorým sa to tiež stalo, aby sa od toho odbremenil. Verím, že to vnútri musí každého, ktorému sa taká vec prihodí, nesmierne trápiť, no nie každému to môže pomôcť. Ľudia sú rôzni.

Slovenku, ktorá si chcela len zarobiť v zahraničí slušnou prácou, takmer zneužili na niečo celkom iné. Stačil jediný omyl a mohlo to skončiť inak. Našťastie, vďaka ľuďom ako Šimon to skončilo dobre. Aj keď sa jeho kamarátka teraz naňho hnevá, urobil správnu vec. Mimochodom, Šimon nám prezradil ešte jednu vec, na ktorú upozorňuje aj kampaň Pretože hovorím nie. Vo väčšine prípadov sú totiž sexuálni násilníci obetiam známe osoby a inak to nebolo ani v tomto prípade. Dievčina, ktorá robila Šimonovej kamarátke „garde“ v Nemecku, je totiž vraj jej nevlastná sesternica. Takmer rodina...

5 rád ako môžete pomôcť zabrániť sexuálnemu násiliu

Každý sa môže svojím správaním a konaním podieľať na prevencii sexuálneho násilia, vysvetľuje kampaň Pretože hovorím nie.  Ak by ste to mali byť práve vy, vyberte si spôsob, ktorý je primeraný situácii a aj pre vás v poriadku.

1. Prerušte situáciu. Ak vidíte, že sa žena cíti nepríjemne v spoločnosti iného muža, prípadne ju opíja viac, než ona znesie, môžete zasiahnuť tým, že sa zapojíte do rozhovoru. Poskytnete jej tak šancu odísť.

2. Otvorene sa spýtajte. Ak je to v danej situácii vhodné, môžete sa priamo opýtať ženy, či je v poriadku, či nepotrebuje pomoc alebo s ňou nemáte zostať.

3. Upozornite iných ľudí. Môžete sa tiež porozprávať s kamarátkami ženy a upozorniť ich, že ich kamarátka viac pila alebo je v situácii, ktorá nemusí byť bezpečná.

4. Myslite na vlastné bezpečie. Vždy si však treba zvážiť možné riziká a v prípade, že situáciu vyhodnotíte ako nebezpečnú, zasiahnite viacerí, upozornite bezpečnostnú službu alebo radšej zavolajte políciu.

5. Upokojte svojich kamarátov. Nedovoľte, aby vaši kamaráti obťažovali ženy na párty alebo v bare. Zasiahnite, ak vidíte, že žene nie je správanie vášho kamaráta príjemné. Ak sa v rozhovoroch medzi mužmi objavia narážky na znásilnenie alebo iné sexuálne násilie, dajte jasne najavo svoj nesúhlas. Odmietnite akékoľvek ponižovanie žien, no aj mužov, ktorí nespĺňajú stereotypné predstavy o dominantnej heterosexuálnej mužskosti.

Už ste čítali?