Dobré noviny
Najlepšia učiteľka na svete: Jej žiaci dobrovoľne prečítajú 40 kníh ročne. Ako sa jej to podarilo?
Iveta Bátrnová
Iveta Bátrnová

Najlepšia učiteľka na svete: Jej žiaci dobrovoľne prečítajú 40 kníh ročne. Ako sa jej to podarilo?

Nancy Atwellová je označovaná za jednu z najlepších učiteliek na svete.
Nancy Atwellová je označovaná za jednu z najlepších učiteliek na svete. — Foto: Koláž DN

Táto učiteľka otvorila deťom dvere do sveta fantázie priam bravúrnym spôsobom. Ak chcete, aby vaše deti viac čítali, môžete to vyskúšať doma aj vy.

NEW YORK 21. mája - Mnohé dnešné deti knihy nečítajú a láska k literatúre im nič nehovorí. To však nie je prípad žiakov, ktorých učila Nancy Atwellová. Jednoduchým spôsobom v nich prebudila záujem o príbehy ukryté v knihách a ide tým príkladom celému svetu.

Priviedla deti k láske ku knihám

V dobe, kedy majú deti problém chytiť knižku do ruky, sa tejto učiteľke podarilo dosiahnuť priam nemožné. Jej žiaci totiž dobrovoľne prečítajú za rok aj 40 kníh, niektorí to však dotiahnu až na stovku. Cieľom podľa nej je vytvoriť už na škole deťom z tried priestor pre "múdrosť a šťastie", ako to sama nazvala, kde by sa s knihami mohli nerušene stretávať. Na škole, kde učí, preto vytvorila miesto, ktoré je na čítanie kníh ako stvorené. Našli by ste tam stovky kníh aj pokojnú atmosféru. Základom je, aby boli v regáloch knihy z rôznych oblastí záujmov, a tak by si v nej každý žiak našiel niečo pre seba. "Kľúčom k úspechu je, že to oni si vyberajú, čo budú čítať," vyjadrila sa Nancy pre americké médiá. 

Čas na knihy

Pri atraktívnych knižniciach však neskončila. Miestnosť je plná pohodlných stoličiek, vankúšov a jednoduchých kresiel. No hlavne, okrem priestoru na čítanie deťom vytvorila aj čas na knihy. Je totiž toho názoru, že čítanie je o zvyku, ktorému by sa deti mali naučiť už v škole, a to je najlepším predpokladom toho, že potom budú rady čítať aj doma. V každý školský deň teda majú vyhradený čas, ktorý venujú iba čítaniu. Nevnímajú to však tak, že to robia preto, že musia. Čítanie berú ako potešenie a mnohé medzi sebou aj pretekajú v počte prečítaných kníh. Práve tým by sa mohli inšpirovať aj školy na Slovensku, pretože ak si deti vytvoria pozitívny vzťah k čítaniu kníh, môže to byť pre ne veľkým prínosom.

Školu obohatila o skvelú vyučovaciu metódu a deťom zabezpečila priestor aj čas na čítanie.
Školu obohatila o skvelú vyučovaciu metódu a deťom zabezpečila priestor aj čas na čítanie. Foto: reprofoto/globalteacherprize

Núdzový plán ju priviedol k úspechu

Nancy Antwellová, ktorá takto dokázala priviesť žiakov k čítaniu, rozhodne nie je bežnou učiteľkou. Oficiálne to potvrdila aj pred dvoma rokmi, kedy získala globálne učiteľské ocenenie Global Teacher Prize, čo je niečo ako Nobelova cena za výučbu, vďaka ktorej je označovaná za najlepšiu učiteľku na svete.

Paradoxné je, že pôvodne ani nemala v úmysle stať sa učiteľkou. Keď začala pôsobiť ako pedagogička, brala to skôr ako núdzový plán. Postupne sa však do vyučovania zamilovala, prezradila pre The Guardian. Pri práci s deťmi a tínedžermi sa cítila ako ryba vo vode.

Nancy Atwellová zbožňuje, keď sa so žiakmi môže rozprávať o knihách.
Nancy Atwellová zbožňuje, keď sa so žiakmi môže rozprávať o knihách. Foto: reprofoto/globalteacherprize

Revolúcia vo vyučovaní

Po rokoch práce v New Yorku sa presťahovala do Mainu, kde založila Centrum pre výučbu a štúdium. To jej ponúklo väčšiu slobodu v tom, aký prístup zvolí pri výučbe žiakov. Doteraz sa však jej spôsob mimoriadne osvedčil a inšpiruje učiteľov z rôznych krajín sveta. Stále si pritom stojí za svojím zistením, že "deti vedia, čo je zaujímavé a čo je cenné, ak im dovolíme k tomu niečo povedať."

Z detí, ktoré učila, vyrástli mladí ľudia, ktorí radi čítajú.
Z detí, ktoré učila, vyrástli mladí ľudia, ktorí radi čítajú. Foto: reprofoto/globalteacherprize

Už ste čítali?