Dobré noviny
Poslanci rokujú o správach o slovenskej a európskej politike
TASR
TASR

Poslanci rokujú o správach o slovenskej a európskej politike

Na snímke poslanci NR SR počas 17. schôdze parlamentu v Bratislave 9. mája 2017.
Na snímke poslanci NR SR počas 17. schôdze parlamentu v Bratislave 9. mája 2017. — Foto: TASR – Martin Baumann

Po správach týkajúcich slovenskej a európskej politiky príde na rad návrh deklarácie od koaličných poslancov Martina Fedora (Most-Híd) a Martina Glváča (Smer-SD).

Bratislava 16. mája (TASR) - Za najväčší úspech slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie možno považovať začatie bratislavského procesu, ktorým sa spustil proces reflexie o budúcom smerovaní EÚ. Vyplýva to z hodnotiacej výročnej správy o členstve SR v EÚ, o ktorej rokujú poslanci Národnej rady SR v úvode piateho dňa 17. schôdze.

Za dôležité výsledky predsedníctva sa považuje aj ratifikácia parížskej klimatickej dohody, podpísanie Komplexnej hospodárskej a obchodnej dohody s Kanadou (CETA), sfunkčnenie Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže, prijatie rozpočtu EÚ na rok 2017 či pokrok v procese rozširovania.

Plénum rokuje aj o Správe o plnení úloh zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky v roku 2016 a jej zameranie na rok 2017. Z nej vyplýva, že už tretí rok pretrváva nepriaznivá zmena vonkajšieho bezpečnostného prostredia SR. "Slovenská republika je osobitne znepokojená pokračujúcou nestabilitou na východ od svojich hraníc, ale aj celkovo v širšom európskom susedstve."

Po správach týkajúcich slovenskej a európskej politiky príde na rad návrh deklarácie od koaličných poslancov Martina Fedora (Most-Híd) a Martina Glváča (Smer-SD). Parlament ňou má vyjadriť pripravenosť podporiť rozpočtové výdavky na obranu tak, aby do konca volebného obdobia v roku 2020 dosiahli 1,6 percenta hrubého domáceho produktu (HDP). Deklarácia hovorí aj o podpore plánov na modernizáciu a rozvoj bezpečnostného systému SR a Ozbrojených síl SR. NR SR by zároveň mala požiadať vládu, aby s parlamentom pravidelne konzultovala avizované plány rozvoja ozbrojených síl.

V dopoludňajšom hlasovaní majú poslanci rozhodnúť, či sa do druhého čítania dostane novela umožňujúca vykonávať určité práce na pozemkoch pod budúcimi diaľnicami ešte pred ukončením vyvlastňovacieho procesu. O právnej norme z dielne rezortu dopravy rokuje parlament v zrýchlenom režime.

Už ste čítali?