Sagan druhý v 1. etape Okolo Kalifornie, zdolal ho veľký rival

Slovenský cyklista Peter Sagan.
Slovenský cyklista Peter Sagan. — Foto: TASR/AP

Slovenský cyklista prvýkrát štartoval v Kalifornii v roku 2010, obľúbené preteky vyhral v roku 2015, keď pred Francúzom Julianom Alaphilippom mal v konečnom zúčtovaní náskok jedinej sekundy.

Sacramento 15. mája (TASR) - Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil v úvodnej etape pretekov Okolo Kalifornie druhé miesto. V záverečnom šprinte ho zdolal len Nemec Marcel Kittel, jazdec tímu Quick-Step triumfoval v čase 3:45:35 hod.

Slovenský líder tímu Bora-Hansgrohe sa v záverečných metroch zavesil na Kittelovo zadné koleso, ale predstihnúť ho nedokázal. V 167,5 km dlhej etape, ktorá sa začala i vyvrcholila v Sacramente, finišoval na tretej priečke Talian Elia Viviani (Sky). Z ďalších Slovákov skončil Erik Baška na 72. mieste, Michael Kolář na 76. pozícii (obaja +4 s) a Juraj Sagan (všetci Bora-Hansgrohe) na 115. priečke (+35). Počítač pôvodne ukazoval na siedmej pozícii Martina Velitsa, ale pretekár tímu Quick-Step obsadil až 127. miesto (+1:19).

Peter Sagan prvýkrát štartoval v Kalifornii v roku 2010. Obľúbené preteky vyhral v roku 2015, keď pred Francúzom Julianom Alaphilippom mal v konečnom zúčtovaní náskok jedinej sekundy. Dvojnásobný majster sveta je vlastníkom rekordnej zbierky 15 etapových triumfov na podujatí. Tohtoročné preteky začal druhým miestom. "Je dobré byť opäť v Kalifornii. Podľa očakávania sa v koncovke prvej etapy šprintovalo a na páske som dal do toho všetko. Po trinástich dňoch od predošlých pretekov a po intenzívnom tréningu vo vysokej nadmorskej výške nebolo jednoduché dostať sa opäť do pretekárskeho rytmu. Som spokojný s mojou výkonnosťou, mal som dobré pocity a cítim, že som pred nasledujúcimi etapami na správnej ceste," uviedol Peter Sagan pre webovú stránku svojho tímu.

"Úvodná etapa sa pre nás skončila úspešne. Chalani odviedli dobrú prácu," nadviazal na jeho slová Patxi Vila, športový riaditeľ Bora-Hansgrohe. "Pre Petra sme pripravili výbornú pozíciu a on sa v závere dobre zorientoval na čele. Zdolal ho len Kittel, ktorý bol rýchlejší. Naším cieľom bolo dostať sa na pódium, čo sme splnili. Sme šťastní, ako sme odštartovali tieto preteky. Po tréningu vo vysokej nadmorskej výške a súťažnej prestávke musíme byť spokojní s týmto výsledkom. Pred ďalšími etapami nám stúplo sebavedomie."

Kittelov jediný doterajší štart v Kalifornii sa skončil zranením kolena, ktoré donútilo Nemca odstúpiť z pretekov. Tohtoročné podujatie odštartoval oveľa lepším spôsobom. "Dnes to bolo perfektné," vyhlásil Kittel do televíznych kamier. "Kolegovia urobili všetko presne tak, ako mali a priviedli ma do špurtu v ideálnej pozícii. Je to skutočne vynikajúci deň pre nás a veľké ďakujem patrí všetkým chalanom. Boli veľmi silní a jazdili rozumne. To bol rozdielový faktor a dodal aj mne správnu pohodu, ktorú som využil v záverečných metroch. Bol som, samozrejme, veľmi motivovaný, veď som tu ešte nevyhral," dodal.

Druhá etapa Okolo Kalifornie povedie z Modesta do San Jose a bude merať 143 km.

Okolo Kalifornie - 1. etapa (Sacramento - Sacramento, 167,5 km):

1. Marcel Kittel (Nem./Quick-Step) 3:45:35 h., 2. Peter SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe), 3. Elia Viviani (Tal./Sky), 4. John Degenkolb (Nem./Trek), 5. Jean-Pierre Drucker (Lux./BMC), 6. Reinhardt Janse Van Rensburg (JAR/Team Dimension Data), 7. Jonas Van Genechten (Belg./Cofidis Solutions Credits), 8. Marko Kump (Slovin./UAE Team Emirates), 9. Wouter Wippert (Hol./Cannondale-Drapac Pro Cycling Team), 10. Travis Mccabe (USA/UnitedHealthcare) všetci rovnaký čas ako víťaz, ..., 72. Erik BAŠKA (SR/Bora-Hansgrohe), 76. Michael KOLÁŘ (SR/Bora-Hansgrohe) obaja +4 s., 115. Juraj SAGAN (SR/Bora-Hansgrohe) +35, 127. Martin VELITS (SR/Quick-Step Floors) +1:19 min.

Priebežné poradie po 1. etape:

1. Kittel 3:45:25 h., 2. P. SAGAN +4 s., 3. Viviani +6, 4. Floris Gerts (Hol./BMC) +9, 5. Jonathan Clarke (Austr./UnitedHealthcare), 6. Degenkolb obaja +10, ..., 73. BAŠKA, 77. KOLÁŘ obaja +14, 115. J. SAGAN +45, 127. M. VELITS +1:29