Dobré noviny
Konečne sme sa dočkali! Na Slovensku odštartoval projekt školských autobusov
TASR
TASR

Konečne sme sa dočkali! Na Slovensku odštartoval projekt školských autobusov

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/Henrich Mišovič

Pilotný projekt školských autobusov potrvá do konca júna.

Bratislava/Dobrohošť 15. mája (TASR) – Na Slovensku dnes začal premávať školský autobus, ktorý bude slúžiť na bezplatnú prepravu žiakov na trase Vojka – Bodíky - Dobrohošť – Rusovce do tamojšej základnej školy a späť. Pilotný projekt školských autobusov potrvá do konca júna. Má zvýšiť bezpečnosť cestovania detí do škôl a pomôcť obciam rozhodnúť sa, či financovať vlastnú školu, alebo uprednostniť prepravu detí do školy v susednej obci či meste. Je výsledkom dohody ministra školstva, vedy, výskumu a športu Petra Plavčana (nominanta SNS), ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a ministra dopravy a výstavby Árpáda Érseka (Most-Híd).

"Všetci traja sa z rozbehnutia projektu tešíme. Má viacero pozitívnych efektov. Obce si v budúcnosti budú môcť zvážiť šetrenie finančných prostriedkov, ktorými prispievajú na chod škôl. Súčasne sa zvyšuje bezpečnosť detí, lebo vodič autobusu si na ne počká, aby nastúpili v mieste bydliska a vystúpili pri svojej škole," uviedol minister školstva Plavčan. Podľa jeho slov bude počas dvoch mesiacov prebiehať testovanie projektu, predbežné náklady na vodiča a pohonné hmoty má rezort prepočítané, autobusy dodá ministerstvo vnútra.

"Predpokladáme, že po vyhodnotení dvojmesačnej premávky budeme schopní nastaviť výzvu aj pre ostatných záujemcov a začiatkom budúceho školského roka by aj ďalšie obce mohli mať svoje školské autobusy. Finančne sme pripravení pokryť predpokladaný záujem, teda niekoľko desiatok až stoviek autobusov," dodal Plavčan.

Ako povedal minister vnútra Kaliňák, jeho rezort je v projekte školských autobusov logistickým partnerom, ktorý okrem techniky poskytne aj preškoľovanie vodičov a skúsenosti z podobných projektov. Zdôraznil, že obce budú môcť autobusy využívať aj na pomoc seniorom či športovým klubom. Podľa Kaliňáka slúži pilotný projekt nato, aby štát zistil, aký je oň záujem a aké požiadavky zo strany obcí budú prichádzať.

Vyjadril názor, že rozhodujúci môže byť postoj rodičov, ktorí sa rozhodnú, či je pre nich lepšie a pohodlnejšie posielať deti do menšej školy, alebo zvolia dochádzku detí do väčšej školy s väčším množstvom mimoškolských aktivít, do ktorej sa deti budú prepravovať autobusmi. „Pilotný projekt môže priniesť veľa prekvapivých informácií aj pre nás. Nakoniec rozhodnú rodičia o tom, ktorá škola má ostať a rozvíjať sa, a ktorá má ísť do útlmového režimu,“ dodal Kaliňák.

Minister Érsek vidí prínos projekt školských autobusov v zvýšení bezpečnosti žiakov, lepšej organizácii dopravy a zefektívnení školského systému. Zároveň podľa neho uľahčí život rodičom, ktorí musia čas denného programu vyčleniť na odvoz detí do a zo škôl.

Už ste čítali?