Dobré noviny
Kollárik: Dôvera medzi pacientom a lekárom je pri liečbe dôležitá
TASR
TASR

Kollárik: Dôvera medzi pacientom a lekárom je pri liečbe dôležitá

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Práve nepriaznivé štatistiky v oblasti srdcovocievnych ochorení, ktoré sa v SR podpisujú pod viac ako polovicu úmrtí, podnietili vznik Únie pre zdravšie srdce.

Bratislava 14. mája (TASR) - Pri liečbe vysokého krvného tlaku je najdôležitejšia dôvera medzi pacientmi a lekármi. Myslí si to prezident občianskeho združenia Únia pre zdravšie srdce Peter Kollárik, ktorý sa sám lieči na srdcovocievne ochorenie. Za úniou stoja významné osobnosti medicíny na Slovensku, ktoré sa liečbe kardiovaskulárnych ochorení venujú celý život, ako aj pacienti.

Práve nepriaznivé štatistiky v oblasti srdcovocievnych ochorení, ktoré sa v SR podpisujú pod viac ako polovicu úmrtí, podnietili vznik Únie pre zdravšie srdce. "V našej krajine je očakávaná doba prežitia pri narodení v porovnaní s vyspelejšími krajinami západnej Európy, stále takmer o desať rokov kratšia, práve pre kardiovaskulárne ochorenia. V celosvetovom rebríčku úmrtnosti na ne sa Slovensko nachádza na jednom z najhorších miest v Európe," poukázal Kollárik.

Podľa jeho ďalších slov je aj na Slovensku potrebné, aby hlas pacientov bolo dostatočne počuť, tak ako je to štandardom v ostatných vyspelých krajinách Európy. "Na Slovensku asi niet rodiny, v ktorej by sa niekto neliečil na ochorenie srdca či ciev a tiež takej, v ktorej by kardiovaskulárnemu ochoreniu niekto nepodľahol," pripomenul.

Srdcovocievne ochorenia sa stali v ostatných desaťročiach najčastejšou príčinou úmrtnosti obyvateľov všetkých rozvinutých krajín sveta a Slovensko nie je výnimkou. Riziko pre pacienta neprinášajú len ochorenia samotné, ale aj ich komplikácie, napríklad srdcový infarkt či cievna mozgová príhoda ako dôsledok aterosklerózy, zlyhávanie srdca ako dôsledok koronárnej choroby srdca a podobne. Minimálne jeden rizikový faktor pre vznik kardiovaskulárnych ochorení má osem z desiatich Slovákov. Ide o vysoký krvný tlak, cholesterol, obezitu, cukrovku, fajčenie.

Členmi OZ Únia pre zdravšie srdce sa môžu stať pacienti s kardiovaskulárnymi ochoreniami, ich príbuzní a blízki, ako aj lekári a všetci, ktorým táto téma nie je ľahostajná. Verejnosť môže informácie o chorobe, liečbe či rady pre pacientov nájsť na webstránke združenia www.presrdce.eu.

Už ste čítali?