Dobré noviny
P. DOSEDLA: Dopyt po ľuďoch zo zahraničia je na východe SR minimálny
TASR
TASR

P. DOSEDLA: Dopyt po ľuďoch zo zahraničia je na východe SR minimálny

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/Martin Baumann

Tvrdí, že región východného Slovenska skôr zaznamenáva, najmä po úpravách mzdových hladín, relatívne minimálne problémy s nedostatkom ľudí.

Košice 14. mája (TASR) – Dopyt po zahraničnej pracovnej sile na východnom Slovensku je minimálny. Tvrdí to Peter Dosedla z medzinárodnej personálnej spoločnosti Express People, a.s., ktorá má svoje zastúpenie i v Košiciach.

K tomuto záveru dospeli podľa jeho slov po prieskume svojich aktivít za ostatné dva roky. "Zaznamenali sme u našich klientov v automobilovom segmente dve plnenia. V jednom prípade išlo o denný zvoz zamestnancov z Maďarska, v objeme pár desiatok ľudí, a v druhom prípade v Spišskonovoveskom regióne išlo o dodanie Poliakov, takisto pár desiatok ľudí. Týkalo sa to vykrytia vo vrchole sezóny v trvaní pár týždňov. Potom došlo k poklesu objemu výroby a zamestnanci boli presunutí na iné projekty na Slovensku a v Česku,“ uviedol pre TASR Dosedla.

Tvrdí, že región východného Slovenska skôr zaznamenáva, najmä po úpravách mzdových hladín, relatívne minimálne problémy s nedostatkom ľudí. "Ide skôr o vysoko kvalifikované pozície v priemysle, prípadne v IT, kde sa Košice stali dominantnou základňou na Slovensku. Evidujeme tam dopyty po špecialistoch–programátoroch, SW vývojároch, či SW dizajnéroch. Firmy majú záujem o ľudí z Ukrajiny, Bieloruska a podobne,“ vysvetlil Dosedla.

Druhým faktorom, ktorý podľa jeho názoru ovplyvnil, i keď len dočasne, dostatok pracovnej sily na východnom Slovensku, je návrat ľudí zo západného Slovenska, najmä Považia a okolia Žiliny. „Mzdové úrovne sa približujú úrovniam v týchto regiónoch, avšak nemôžeme opomenúť odlúčenie od rodiny, ako aj zvýšené náklady na cestovné či bývanie, ale aj stravu v prípade odlúčenia od rodiny," tvrdí Dosedla.

Podľa Dosedlu, i keď trhy práce sa stali exponované až v ostatných rokoch, záujem o dodanie zamestnancov stúpa z mesiaca na mesiac. Stále tu bol dopyt na špecializované pozície, ktoré na trhoch, ktoré ich spoločnosť operuje, chýbali. Pôsobia v ôsmich krajinách, primárne však mobilizujú trhy práce v Srbsku, Poľsku a Rumunsku, odkiaľ dodávajú zamestnancov pre záujemcov v strednej Európe.

Keď naposledy robili prieskum na slovenskom a českom trhu, viac ako 40 % firiem podľa jeho slov už v minulosti používalo pracovnú silu zo zahraničia. Avšak v minulom roku sa vyjadrilo osem z desiatich firiem, že plánujú využívať aj zahraničné zdroje, i keď tak v minulosti nerobili. "To samozrejme reflektuje súčasnú situáciu na pracovných trhoch, rekordne nízke úrovne nezamestnanosti, v mnohých krajinách už pod úrovňou frikčnej nezamestnanosti, rast miezd a rastúce ekonomiky, kde v súčasnosti na Slovensku chýba viac ako 70.000 zamestnancov, v Česku je to číslo vyše 100.000 a v Nemecku dokonca presahuje jeden milión," zdôraznil Dosedla.

Pri zabezpečovaní pracovnej sily sa stretávajú s problémami, ktoré sa snažia riešiť a týkajú sa nedôvery či obavy z reakcií kmeňových zamestnancov, či obavy výrobného manažmentu v súvislosti s organizáciou procesu. "Nemenej podstatným problémom pri migrácii pracovnej sily je jej začlenenie do spoločnosti, nachádzanie, a v niektorých regiónoch je to skutočne obrovský problém, ubytovacích kapacít, odpovedajúcich predstavám dnešných uchádzačov," vysvetlil Dosedla.

Počas viac ako 15-ročnej histórie spoločnosti dodali na slovenské a české pracovné trhy vyše 40.000 zahraničných zamestnancov. Minulý rok toto číslo presiahlo 4000 a tento rok očakávajú počty na úrovni 7500 až 8000 ľudí.

"Momentálne klesá záujem o prácu na Slovensku a v Česku z krajín, kde sme v ostatých rokoch hľadali zamestnancov. Ide o Poľsko, Rumunsko a Bulharsko, nakoľko aj v týchto krajinách došlo k rapídnemu poklesu nezamestnanosti a najmä po otvorení trhov západnej Európy a posune migračnej hranice za Nemecko nastal extrémny exodus ľudí z týchto krajín primárne do Nemecka, Anglicka či Francúzska, avšak náš záujem sa momentálne zameriava na Srbsko a Bielorusko," skonštatoval Dosedla.

SLEDUJTE POZITÍVNE SPRÁVY Z KOŠICKÉHO KRAJA NA FACEBOOKU!

Už ste čítali?