Kvalifikácia na finále Medzinárodného tatranského slalomu bola náročná

Na snímke Alexander Slafkovský z kategórie C1 počas 69. ročníka Medzinárodného tatranského slalomu - Memoriála Ondreja Cibáka vo vodnom slalome a Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši 13. mája 2017. — Foto: TASR - Branislav Račko

Pred záverečnými štvrtými pretekmi, ktorými sa v nedeľu celá nominácia do reprezentácie uzavrie, sa veľa vyriešilo.

Liptovský Mikuláš 13. mája (TASR) - Na 69. ročníku Medzinárodného tatranského slalomu sa v sobotu v Liptovskom Mikuláši jazdila kvalifikácia na nedeľné vyvrcholenie, a zároveň sa zbierali body do nominačného poradia rodiaceho sa slovenského výberu. Pred záverečnými štvrtými pretekmi, ktorými sa v nedeľu celá nominácia do reprezentácie uzavrie, sa veľa vyriešilo.

Jazdilo sa medzi 24 bránkami na vetve s názvom Orava a pre mnohých to bolo dosť vyčerpávajúce. Singlista Alexander Slafkovský v nominačných pretekoch po dvoch druhých miestach v Čunove vo svojom domovskom kanáli tentoraz zvíťazil a už sa stal definitívne súčasťou reprezentácie na najbližšie vrcholy, ME i úvodných troch pretekov Svetového pohára. "Mám rešpekt z nominačných pretekov, nebolo to v pohodičke. Presviedčal som sa, že na to mám, no trať bola zložitá, dosť som sa na nej narobil. Oplatilo sa, v nedeľu môžem štartovať bez tlaku."

Singlista Michal Martikán si taktiež miesto v reprezentácii vybojoval. "Dosť som na šestke a sedmičke stratil síl, a potom sa to so mnou viezlo," zhodnotil svoj výkon s treťou priečkou. "Aj som sa dotkol bránky, bola to moja chyba. Pre mňa sú toto najdôležitejšie domáce preteky, aj preto sa nebudem ani v nedeľu šetriť."

Aj kajakárka Jana Dukátová má istotu a v nedeľu si môže dopriať väčší pokoj. "Vybavila som si to v sobotu, v nedeľu si môžem vlastne len pokojne zapádlovať. Do majstrovstiev Európy ešte potrénujem a ponaháňam tréningové hodiny."

Kajakár Martin Halčin si taktiež v predstihu naplnil cieľ byť súčasťou reprezentácie, keďže zo štyroch nominačných pretekov sa najhorší škrtá. "Trochu ma mrzí jazda, veľa som stratil hlavne v polovičke trate. Ťažko sa mi šlo, trať bola o 20 sekúnd dlhšia ako tá v Čunove a bol to boj. Z mojej strany to bolo veľmi silové, akoby som sa s vodou neustále bil."

V kajaku zvíťazil Jakub Grigar a aj si pochvaľoval. "V druhej jazde to bolo dobré, šetril som si sily, aby som nezopakoval chybu z prvej. Už mám isté miesto v reprezentácii po troch pretekoch a potešilo ma to."

Automatické miesto v reprezentácii majú olympijskí medailisti z Ria, zlatí deblisti Škantárovci a strieborný singlista Matej Beňuš.

Na videu Elena Kaliská počas 69. ročníka Medzinárodného tatranského slalomu - Memoriála Ondreja Cibáka vo vodnom slalome a Areáli vodného slalomu Ondreja Cibáka v Liptovskom Mikuláši 13. mája 2017:

Výsledky 3. nominačných pretekov:

C1m: 1. Alexander Slafkovský 113,58 (2), 2. Marko Mirgorodský 115,06 (0), 3. Michal Martikán 115,86 (2)

K1ž: 1. Jana Dukátová 123,12 (2), 2. Elena Kaliská 128,69 (0), 3. Kristína Nevařilová 131,49 (2)

K1m: 1. Jakub Grigar 107,80 (2), 2. Andrej Málek 108,17 (0), 3. Martin Halčin 108,67 (0)

C2: 1. Ladislav a Peter Škantárovci 121,01 (0), 2. Tomáš Kučera - Ján Bátik 124,97 (2), 3. Pavol a Peter Hochschornerovci 234,58 (104)

C1ž: 1. Soňa Stanovská 145,24 (6), 2. Monika Škáchová 149,28 (4), 3. Simona Maceková 150,37 (4)