Dobré noviny
Personalisti: Získanie pracovných povolení pre cudzincov má byť ľahšie
TASR
TASR

Personalisti: Získanie pracovných povolení pre cudzincov má byť ľahšie

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. — Foto: TASR

Slovenské firmy robia nábory aj na Ukrajine, ale je tam množstvo administratívnych bariér a proces označil za prácny a nákladný. Preferujú preto ľudí z krajín Európskej únie.

Bratislava 13. mája (TASR) – Situácia na trhu práce sa mení. So stúpajúcim dopytom po kvalifikovaných pracovníkoch narastá ich nedostatok na domácom trhu. V mnohých regiónoch sa preto rýchlo zvyšujú platy a Slovensko stále viac láka zahraničných uchádzačov o prácu. Zhodujú sa na tom personálne agentúry, ktoré vidia v ich zamestnávaní bariéry.

Firmy sa podľa manažéra marketingu a náboru spoločnosti ManpowerGroup Jiřího Halbrštáta dlhodobo sťažujú, že nemôžu nájsť dostatok vhodných uchádzačov.

„Tento problém sa už netýka len programátorov a strojných inžinierov, ale zahŕňa aj výrobné a skladnícke práce. Ak nedokážu presvedčiť slovenských uchádzačov z iných regiónov, aby sa za prácou presťahovali, alebo za ňou dochádzali, obracajú sa na krajiny, kde sú nižšie platy, aby bolo pre týchto pracovníkov lákavé sa presťahovať,“ uviedol pre TASR.

Ako dodal, najzaujímavejšie je Slovensko pre Rumunov, Bulharov a ľudí s macedónskym pasom. Slovenské firmy robia nábory aj na Ukrajine, ale podľa Halbrštáta je tam množstvo administratívnych bariér a proces označil za prácny a nákladný. Preferujú preto ľudí z krajín Európskej únie.

„Pokiaľ sa bude európska a slovenská ekonomika naďalej pozitívne vyvíjať, bude nábor pracovníkov v zahraničí pre firmy stále kľúčovejšou súčasťou stratégie ľudských zdrojov,“ domnieva sa.

Generálny riaditeľ spoločnosti Trenkwalder ČR a SR Martin Malo však poukázal na to, že miera nezamestnanosti krajín EÚ z východného bloku postupne klesá, priemerná mzda sa pravidelne zvyšuje, a preto motivovať kandidátov z Bulharska či Rumunska je čoraz ťažšie.

Halbrštát upozornil, že podľa zákona musia mať cudzinci 'porovnateľné' podmienky ako miestni zamestnanci na podobnej pozícii. „Zahraničný pracovník neznamená pre zamestnávateľa úsporu. V dôsledku náročného náboru v zahraničí, nutnosti zaistiť dopravu a ubytovanie je zahraničný pracovník drahší ako miestny,“ poznamenal s tým, že výnimkou sú nelegálne praktiky niektorých firiem zneužívajúcich ľudí bez pracovného povolenia.

Michal Batis zo spoločnosti Grafton Recruitment Slovakia potvrdil, že firmy už dnes nie sú schopné obsadiť množstvo pozícií v oblasti IT alebo automobilového priemyslu z lokálnych zdrojov, pričom záujem pracovníkov z iných štátov je veľký. Negatívne vníma najmä pravidlá spojené so zamestnávaním pracovníkov z tretích krajín.

„Proces vybavovania pracovného povolenia môže trvať aj štyri mesiace, a teda firmy sú demotivované čakať takú dlhú dobu od momentu, keď si človeka nájdu a vyberú, do chvíle, keď ho môžu fyzicky zamestnať. Určite by sme uvítali zjednodušenie a skrátenie procesu,“ povedal Batis.

Zrýchlenie a zefektívnenie získavania pracovných a iných povolení považuje za dôležité aj Malo. „Potreba zamestnávania cudzincov rastie. Pri štruktúre nezamestnanosti sa ukazuje, že ak chcú zamestnávatelia rast v počte zamestnancov a naplniť tým objednávky, bude potrebné zamerať sa na vyhľadávanie a výber zamestnancov za hranicami Slovenska,“ zhodnotil.

Cudzinci sú podľa Halbrštáta riešením nedostatku zamestnancov, ale nebude to trvať večne. „Je len otázkou krátkeho času, kedy sa tento zdroj vyčerpá. Preto musia firmy začať rýchlo nastavovať dlhodobejšiu stratégiu ľudských zdrojov založenú na rozvoji a rekvalifikácii existujúcich a nových zamestnancov, prípadne na urýchlení digitalizácie a robotizácie vo vnútri ich spoločností,“ uzavrel.

Už ste čítali?