Dobré noviny
EXPERTI: Rast Slovenska potiahne vyššia spotreba domácností
TASR
TASR

EXPERTI: Rast Slovenska potiahne vyššia spotreba domácností

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. — Foto: TASR/AP

Uvádza sa to v dnes zverejnených jarných ekonomických prognózach pre členské krajiny EÚ. Lepšie príjmy domácností v roku 2017 by malo podporiť ďalšie zlepšenie podmienok na trhu práce.

Brusel 11. mája (TASR) - Ekonomickí experti Európskej komisie (EK) odhadujú, že ekonomika Slovenska aj v tomto a budúcom roku zostane naďalej silnou, pričom hlavnou hybnou silou rastu bude spotreba domácností. Uvádza sa v dnes zverejnených jarných ekonomických prognózach pre členské krajiny EÚ.

Komisia upozornila, že investície vypršali v priebehu roka 2016, ich postupné oživenie sa očakáva v roku 2017. Brusel tiež predpokladá, že pokles nezamestnanosti vyvolá tlak na rast nominálnych miezd, najmä v súvislosti s nedostatkom pracovných síl v niektorých regiónoch a odvetviach. Výrazné výdavky domácností budú mať vplyv aj na infláciu spotrebiteľských cien a eurokomisia predvída znižovanie deficitu verejných financií.

Hospodársky rast na Slovensku bude podľa EK pokračovať, keď v roku 2017 dosiahne stabilné tempo 3 %. Výdavky domácností budú zrejme najväčším príspevkom k rastu HDP. Lepšie príjmy domácností v roku 2017 by malo podporiť ďalšie zlepšenie podmienok na trhu práce.

V priebehu roka 2016 došlo k poklesu celkových investícií (pokles o 9,3 % voči roku 2015). Tzv. cyklický investičný model súvisel s prechodom medzi programovými obdobiami čerpania eurofondov, ktoré ovplyvnili verejné aj súkromné investície. Prudký pokles celkových investícií v roku 2016 naznačuje, že projekty financované z EÚ boli významnou hnacou silou investičných aktivít na Slovensku a výzvy na projekty v novom zakladacom období mierne zaostávajú. Celkovo sa očakáva nárast investícií koncom roka 2017, a potom ich mierne zrýchlenie vďaka súkromným investíciám do automobilového priemyslu a veľkým infraštrukturálnym projektom (diaľničný obchvat Bratislavy).

Zisky z obchodu pravdepodobne pomôžu rastu v rokoch 2017-18 aj napriek nárastu dovozu pre investičné účely. V roku 2018 sa očakáva zvýšenie vývozov, hlavne na pozadí rastúcej výroby automobilov.

Brusel vyčíslil pokles miery nezamestnanosti na Slovensku v roku 2016 na 9,7 % a vzhľadom na pozitívny výhľad hospodárskeho rastu sa nezamestnanosť v roku 2018 zníži pod 8 %. Čoraz citeľnejší nedostatok pracovných síl v niektorých regiónoch a odvetviach naznačuje pokračujúce sprísnenie trhu práce. EK nepredpokladá, že tento stav vyváži rastúca zamestnanosť alebo prílev zahraničných pracovníkov. Zmenšujúci sa počet kvalifikovaných robotníkov vyvíja tlak na rast nominálnych miezd. Pri dohodnutom zvýšení miezd o 6 % a viac v roku 2017 v niektorých veľkých podnikoch, je predpoklad, že nominálne mzdy v tomto roku celkovo vzrastú o 4 % a ich rast sa bude zrýchľovať.

EK očakáva, že celková inflácia na Slovensku dosiahne v roku 2017 úroveň 1,4 %, najmä v dôsledku zrýchľovania cien potravín a služieb. Tohoročné ceny energií naopak infláciu znižujú. Celková inflácia sa v roku 2018 pravdepodobne bude udržiavať na úrovni 1,6 %.

Celkový deficit verejných financií SR sa podľa Bruselu v roku 2016 znížil o 1 percentuálny bod na úroveň 1,7 % HDP. Hlavným impulzom bolo výrazné zvýšenie daňových príjmov (o 1,4 % HDP vyššie ako v roku 2015), vyššie dividendy a prepad verejných investícií. V roku 2017 má celkový deficit klesnúť na 1,3 % HDP, pričom EÚ očakáva na Slovensku aj tohto roku silný rast daňových príjmov.

Komisia predpokladá, že ak na Slovensku nedôjde k ďalším zmenám v ekonomickej politike, deficit verejných financií sa v roku 2018 zníži na 0,6 % HDP. Negatívne riziká v roku 2017 vyplývajú z potenciálne vyšších rozpočtových výdavkov miestnych samospráv (po dosiahnutí prebytkov v roku 2016) a z možných finančných zásahov v prospech štátnej zdravotnej poisťovne.

Exekutíva EÚ tiež očakáva, že pomer štátneho dlhu k HDP sa v roku 2018 postupne zníži pod úroveň 50 % HDP.

Už ste čítali?