Dobré noviny
Egyptskí vedci objavili pohrebnú komoru faraónovej dcéry
TASR
TASR

Egyptskí vedci objavili pohrebnú komoru faraónovej dcéry

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka — Foto: TASR/AP

Ministerstvo starožitností tvrdí, že hrobka sa nachádza neďaleko nedávno objavených ruín pyramídy južne od Káhiry.

Káhira 11. mája (TASR) - Egyptskí vedci oznámili, že objavili 3700 rokov starú pohrebnú komoru dcéry faraóna Kemaua. Ministerstvo starožitností tvrdí, že hrobka sa nachádza neďaleko nedávno objavených ruín pyramídy južne od Káhiry, na kráľovskom pohrebisku v Dášúre, informovala dnes spravodajská stanica BBC.

V pohrebnej miestnosti sa nachádzala drevená debnička s vyrytými hieroglyfmi. Tá obsahovala štyri kanopy s orgánmi zosnulej osoby, pravdepodobne dcéry faraóna Kemaua.

Pyramída kráľa leží približne 600 metrov od hrobky. Kemau bol panovníkom 13. dynastie, patriacej do Druhého prechodného obdobia (1648-1550 pred n.l.).

Archeológovia, skúmajúci zvyšky tejto stavby, v apríli našli reliéf s desiatimi riadkami hieroglyfov, medzi ktorými bolo aj meno Kemau. Zároveň odkryli pozostatky antropomorfného sarkofágu.

Dášúr je miestom, kde faraón Snofrev zo 4. dynastie dal pred približne 4600 rokmi postaviť prvú pyramídu s hladkým povrchom v starovekom Egypte - 104 metrov vysokú Červenú pyramídu.

Z jeho iniciatívy vznikla aj jej skoršia verzia, 105 metrov vysoká Lomená pyramída, ktorej steny v polovici svojej dĺžky menia uhol z 54 na 43 stupňov.

Snofreva nahradil na tróne jeho syn Chufev, ktorý dal postaviť slávnu Veľkú pyramídu pri Gíze. Tá bola so svojou výškou 138 metrov jedným zo siedmich divov starovekého sveta.

Už ste čítali?