Dobré noviny
Úžasné fenomény prírody, o ktorých ste doteraz netušili, že existujú
Radka Turoňová
Radka Turoňová

Úžasné fenomény prírody, o ktorých ste doteraz netušili, že existujú

Príroda sa dokáže kedykoľvek a celkom sama postarať o úžasné divadlo. Tým sú aj zvláštne fenomény, o ktorých ste možno doteraz nevedeli. Ten, kto ich videl na vlastné oči, má obrovské šťastie. Predstavujeme vám 10 z nich.

Vidieť niektorý z týchto fenoménov naživo musí byť úžasné, v niektorých prípadoch však aj mimoriadne nebezpečné. Príroda tým jasne dáva najavo, kto je tu pán. Ale tie fenomény, ktoré nie sú nebezpečné, sú veľkým lákadlom. Vedeli ste o týchto desiatich prírodných javoch?

1. Snežné šišky

Foto: Facebook

Aj šiška môže vzniknúť celkom prirodzeným spôsobom, aspoň tá snehová. Vidieť kotúľať sa dole svahom takéto niečo sa však nepodarí každému, pretože snehové šišky sa vyskytujú len zriedkavo. Padajúci zhluk snehu v kombinácii s vetrom môže vytvarovať takéto snehové gule len vtedy, keď vzniknú na to dokonalé podmienky, čo závisí od vetra, ale aj gravitácie a ich perfektnej súhry.

2. Sopečný blesk

Foto: YouTube/Barcroft TV

Hoci ide o fascinujúci jav, v jeho blízkosti by ste nechceli byť. Veď vyzerá priam apokalypticky. Blesk doslova obklopí sopečný dážď, a tak vzniká skutočná ohnivá šou. Avšak fotograf Martin Rietze, ktorému sa to podarilo zachytiť, tvrdí, že strach veru nepociťoval a bol to úžasný zážitok. Podľa vedcov by príčinou tohto javu mohli byť elektricky nabité čiastočky vyvrhovaného popola, ktoré počas erupcie reagujú s atmosférou.

3. Ohnivá dúha

Foto: Instagram

Od klasickej dúhy má ďaleko, nemá typický kruhový tvar a žiari zvláštne očarujúcimi farbami. Ide skôr o cirkumhorizontálny oblúk, ktorý sa objavuje len na oblakoch typu cirus. Ich ľadové kryštáliky však musia byť v určitom postavení a množstve. Tento jav je taký zriedkavý, že ľudia si ho občas pomýlia s UFO.

4. Čadič

Foto: wikimedia

Označuje sa tak tmavosivá, niekedy čierna hornina sopečného pôvodu a dá sa nájsť na akomkoľvek mieste, ktoré sa kedy stretlo s lávovým prúdom. Ako sa láva ochladzuje, vzniknú trhliny a malé pevné stĺpce. Štruktúry sú robustné a dá sa po nich aj chodiť. 

5. Vodné tornádo

Foto: Facebook/Josh Fitzpatrick WSAZ

Vyzerá ako tornádo, ale nie je to klasické tornádo. Vzniká vtedy, keď nad vodou fúka chladný vzduch. To zdvihne teplý a vlhký vzduch zospodu, pričom vzniká kvapalný vírivý stĺpec, od ktorého však treba byť radšej čo najďalej.

Časť 1 / 2

Už ste čítali?